piątek, 20 maja 2016

technologia lat przeszłych


Urodziem się w 1981roku. Cały moje życie spędziłem w technologii, która po dziś dzień jest stosowana. Często korzystając z komputera, oglądając swoje plazmowe telewizory, czy słuchając powszechnych płyt CD, rozmawiając przez telefon, czy jadąc gdzieś samochodem nie zastanawiamy się jak stara technologia tkwi w tych rzeczach. Nowoczesne komórki to nadal ta sama technika która towarzyszyła nam w czasach kiedy pierwsze telefony komórkowe wchodziły na rynek. Dziś powszechnienie znana technika to tylko ulepszona wersja lat 90-tych ubiegłego wieku. Nadal nasz samochód to tylko seria małych wybuchów gdzieś w głębi silnika. Tylko tym razem opatrzona w elektronikę i sterowana komputerowo technologia z lat 20-tych ubiegłego wieku, kiedy to pierwsze samochody samochody wyruszały na drogi. 
Przyjrzyjmy się muzycę. Słuchamy płyt cyfrowych, używamy nośników MP3 jako głównego źródła muzyki. Czy to nowa technika? No nie do końca. Nagrana na kasecie, czy winylowej płycie muzyka to nic innego jak wierny odpowiednik ruchów membrany naszych głośników. Lekko przetworzone i wzmocnione sygnały puszczane bezpośrednio na kolumny, słuchawki, czy inne medium dające nam wrażenia słuchawe. Kompakt to ten sam sygnał w formie cyfoerwej, zamieniany przez elektronikę na sygnał analogowy po czym puszczany do wzmacniacza, gdzie sygnał analogowy jest wzmacniaczy i ostatecznie wyrzucany na głośniki. MP3 czy (ciągle jeszcze) CD to mentalność obecnych czasów połączona z technologią ubiegłego wieku.
To samo mamy w fotografii - nadal i tu się nic nie zmieniło. Wtedy obraz rejestrowany był na materiale światłoczułym, czyli kliszy. Dziś działa to dokładnie tak samo, tylko że kliszę zastąpiono elementem elektroniki.
Dzisiejszy świat to świat cyfrowy. MP3, fotografia, telefonia... obecnie to cyfrowe media działające na nasze zmysły. Przez tysiące tranzystorków kilometry zimnych kabli i miliony scalaczków z przetwarzane na zrozumiały dla nas sygnał analogowy informacje pobudzające nasze bodźce. To nadal technologia lat analogowych ubiegłego wieku, bez której żadne współczesne urządzenie nie byłoby w stanie działać. Nadal żyjemy w świecie analogowym wytwarzanym przez kasety. Obecnie jednak droga do naszych zmysłów jest wiele bardziej zawiła niż dawniej. Wszystko idzie na przód, wszystko się zmienia. I tylko nam się wydaje, że coś zostało wymyślone. A tak na prawdę każda nowość to zaledwie małe ulepszenie już istniejącego. Lata 90-te były wiekiem tworzenia, kreacji, wiekiem wynalazków. Wiek 21, to wiek ulepszania  tego co już wynaleziono.
Udostępnij:    Facebook Twitter Google+