środa, 17 sierpnia 2016

zwykle zwykłe

Dużo się mówi na temat tego, że będąc pasjonatem jakiejś dziedziny sztuki, chcąc się w niej kształcić i rozwijać należy jak najwięcej obserwować innych. Jeśli kochasz muzykę i grasz na jakimś instrumencie powinieneś słuchać jak grają inni. Jeśli twoim żywiołem jest taniec to powinieneś nie tylko dużo praktykować, ale i dużo na ten temat oglądać filmów w internecie i programów w TV. Patrzeć jak inni tańczą i analizować. Jeśli natomiast Twoją pasja jest fotografia twoim celem powinno być jak najwięcej grup i stron ze zdjęciami. Ale jest w tym pewna pułapka. I nie mówię o tym, że podświadomie stara się naśladować najlepszych. Pułapka jest pewna nuda. W pewnym momencie zauważamy że wśród najlepszych wieje nudą. Wśród tych bardziej ogarniętych wieje nudą. Wśród tych słabych też. Nagle okazuje się, że wszyscy robią to samo. Grają te same nuty, robią te same filmy, cykają te same zdjęcia. Wchodzisz na jakąś grupę pasjonatów i okazuje się, że wśród tysiąca zdjęć nie ma ani jednego wyróżniającego się. Powtarzające się kadry, te same motywy, ten sam wałkowany w kółko temat. I zaczyna się wydawać, że nie ma już nic nowego. A mamy kategorie różne:

1. Portret


To robią wszyscy. Od tych najlepszych mistrzów fotografii po tych którzy zachwycają się jakością zdjęć ze smartfonów. Na zdjęciach te same tła (zazwyczaj jakiś las, jezioro czy ulica), ładnie utworzony (o ile sprzęt pozwala) bokeh. Zmieniają się tylko ludzie. Nawet pozy te same (stoi, siedzi, kuca, leży....). W kółko wałkowany temat który po prostu wieje nudą. W portretach nie ma już nic na prawdę takiego Ah. Co niektórzy jeszcze idą w przebieranki, albo malują modela/modelkę. Ale poza strojem tak na prawdę nic się nie zmienia.
Mamy więc tych samych ludzi, te same sytuacje, te same miejsca. W sumie... 0 kreatywności.

2. ZwierzętaI tutaj też nuda. Psy i koty to główny motyw. Albo leżą, albo biegają, albo się tempo patrzą w obiektyw. Dlaczego nikt nie zrobi przerażonej wiewiórki pożeranej przez psa? Dlaczego wszystkie zdjęcia to aportujące psy? Nie ma innych? Przecież one też mają swoje emocje. Ich życie nie jest monotonne. Tym czasem zdjęcia pokazują nam smutną prawdę - psy tylko aportują, a koty tylko leżą.


3. DzieciZgodnie z zasada panująca na zdjęciach - dzieci albo się bawią, albo uśmiechają, albo śpią. Niestety one nic więcej nie robią. I tak do 10 roku życia. Smutne i bardzo nudne to dzieciństwo.

4. Krajobrazy

I tutaj też żadnych nowości. Zachodzące słońce, góry, morze... Okazuje się, że na naszej planecie praktycznie nie ma innych miejsca. Pewnie dlatego nas kosmici nie odwiedzają. Jak wejdą w nasz internet i przejrzą zdjęcia to jest to niezwykle nudna i przewidywalna planeta.

5. MakroTemat rzeka i każdy je uwielbia. Kolorowe kwiatki i małe słodkie gryzące pszczółki. nawet w makroświecie nie ma nic nowego, nic ciekawego.

---------------------------------------------------------//\\-----------------------------------------------------------

Można by zapytać, co w takim razie fotografować? a no właśnie... Wśród tej wszechobecnej nudy jest i pewne światełko w tunelu. wsród tysiąca identycznych fotografii są perełki. Wyłapywałem fotografie, które były zupełnie inne, odbiegające od ogółu. Będące kompletnie inne. Widziałem wytwory obiektywów niektórych ludzi którzy nie wpisują się w pewne kanony fotografii. Mają swoją ścieżkę odmienną, nieco inną. I nawet jeśli te fotografię przedstawiają np człowieka, to są inne, ukazujące postać nieco inaczej. Bez pięknego bokehu, bez super światła, bez standardowej miny, czy w normalnej pozie. Znam ludzi bawiących się fotografią, umiejących stworzyć coś swojego, co nie będzie kopią kopii. Więc można.

Rodzi się zatem pytanie - jeśli zamierzamy się rozwijać kogo powinniśmy obserwować, kogo słuchać? Czy tego który pójdzie na pobliską polankę z aparatem i sfotografuje zachód słońca na tle gór za co dostanie 1500 lajków  polubień, czy kogoś, kto nie będzie fotografować zachodu słońca w górach tylko odwróci się i zrobi np bardzo mocno pomarańczowe budynki na tle błękitnego nieba i dostanie za to zdjęcie 3 lajki. Swoją drogą ze zgrozą patrzę ile lajków potrafią dostać zwykłe proste zdjęcia, a jak bardzo odrzucane przez ogół są te zdjęcia na prawdę wyjątkowe. To prowadzi również do jednego wniosku - ludzie są zwyczajnie nudni, a ich psychika działa dokładnie na tych samych ogólnie przyjętych zasadach. Najpiękniejsze więc będą uznawane zawsze te same zdjęcia, te same widoki i te same dźwięki, a z gigantycznym murem ludzkich niedoskonałości spotka się ktoś kto będzie choćby próbował się z tego wyłamać.


A wy w swoich pasjach wzorujecie się na innych, czy robicie to czego jeszcze nikt nigdy nie zrobił?
Udostępnij:    Facebook Twitter Google+