wtorek, 27 grudnia 2016

Użyj lupki!!


Lupkowicze formowe

Swojego czasu na jednym z forów internetowych rozgorzała ostra walka między tymi którzy uważają, że człowiek powinien sam włożyć trochę wysiłku w zdobywanie wiedzy, a tymi tymi, którzy wolą po najmniejszej linii oporu wysługiwać się innymi. Zrozumiała jest irytacja ludzi, kiedy ktoś tego samego dnia zadaje po raz 5 to samo pytanie. Najczęściej powtarzane pytania to:

1) Jaki aparat wybrać
2) jaki obiektyw wybrać
3) jaką lampę wybrać
4) jak napisać umowę
5) jak zrobić zdjęcie tego czy tamtego
6) jakie tło kupić

To tak w losowej kolejności.A więc mamy typ człowieka, który zamiast poszukać na forum na którym zadaje pytanie, czy dane pytanie już było liczy, że inni zrobią to za niego. Nie zamierza zadać sobie nawet chwili trudu, aby odpowiedzieć sobie na pytanie. Wyręczanie się innymi to takie modne. Przyczyny takiego stanu tłumaczone są różnie:

1) nie mam lupki w telefonie.
To tak serio serio? Biorąc pod uwagę, że wyjaśnienie gdzie znaleźć taki element w telefonie również jest pod dostatkiem. Poza tym czy nikt już nie ma komputera, ze musi biedaczysko korzystać tylko z telefonu?
2) nie mam czasu
...a chcesz się rozwijać? Jak zamierzasz to zrobić, nie mając czasu nawet na zdobywanie wiedzy. Jeśli nie chcesz zdobywać wiedzy, po co pytasz? No po co? Poza tym, skoro szanujesz swój czas, czemu nie szanujesz czasu innych?
3) ojej nie wiedziałem/łam że to już było
No jasne... nie wiedziałeś/łaś, czy nie zadałaś sobie trudu, aby poszukać?
4) Nie znalazłem/łam
No proszę, a wszyscy inni potrafili znaleźć. Wystarczy wpisać w szukajce to co chce się znaleźć.


Pokłóceni z google

Drugim typem ludzi leniwych jest tacy którzy w ogóle nie zadają sobie żadnego trudu, aby znaleźć odpowiedzi na najprostsze pytanie.
1) Co to jest czas naświetlania
2) jak uzyskać małą głębie ostrości
3) co to jest to tu przy aparacie?
... i tego typu pytania. Tu podpiąłbym każdego człowieka, który nawet nie chce wpisać pytania w Google, czy przeczytać instrukcji od własnego aparatu. No bo przecież prościej jest, aby to inni zrobili za nas. A więc pytamy bezmyślnie, bez żadnej odpowiedzialności, bez krzty wysiłku. A odpowiedzi na te pytania są. I nie jest cieżko je znaleźć w internecie. Wpisując w Google "głębia ostrości" wyskakuje około 150tyś wyników, a już na samym początku dostajemy od razu odpowiedź.

To na prawdę takie ciężkie wpisać w Google? Chyba łatwiej, prościej i zdecydowanie szybciej niż napisać kilka linijek p[pytania i czekania na odpowiedź. Problemów takiego stanu też jest kilka:

1) nie rozumiem co tam pisze
Więc poszukaj na innych stronach, które zrozumiesz.
2) za dużo czytania
Jasne, ale kilka wytłumaczeń w komentarzach to już nie za dużo?
3) nie wiem co wpisać w google
Jak to nie wiem co? Ale jak zadać pytanie na forum to już wiesz? No proszę...
4) nie ma tego w google
Jakoś tak te 150tyś stron to taka zmyłka ze strony googe?


Podsumowanie

Ludzie, ja ładnie proszę - zadajcie sobie trochę trudu w znalezieniu odpowiedzi. Szanujcie innych! Szanujcie siebie!! Zadawajcie pytania, ale zadawajcie logiczne pytania. Poszukajcie, poczytajcie a dopiero potem pytajcie. Ja wiem, że nie wszystko jesteśmy w stanie znaleźć i wówczas faktycznie można się wspomóc innymi. Ale, jak pragnę zdrowia w życiu, jak już na prawdę nie będziecie mogli znaleźć odpowiedzi na swoje pytanie. Nigdy na odwrót. To na prawdę wymaga tak wiele potu i krwii, przeszukanie forum, lub zadanie pytania w google?
Problem pozostaje jeszcze jeden - bez tych pytań 2/3 forum w ogóle nie istnieje. Z drugiej strony to też zaśmiecanie forum i znalezienie na prawdę ważnego i logicznego pytania w takim śmietniku graniczy z cudem.
Moja propozycja jest taka:
1) Szukamy odpowiedzi w instrukcji naszego sprzętu
2) najpierw szukamy w google odpowiedzi na swoje pytanie
3) szukamy odpowiedzi na forum, na którym chcemy zadać pytanie
4) pytajmy

Dokładnie w takiej kolejności. Jeśli w punkcie 1) nie znaleźliśmy odpowiedzi, przechodzimy do punktu 2). Jeśli 2) nie jest w stanie dać nam satysfakcjonującej odpowiedzi realizujemy punkt 3). Gdy w punkcie 3) nie ma takiego pytania dopiero (podkreślam DOPIERO!!) wtedy pytajmy innych.  Szanujmy siebie i szanujmy innych.
Udostępnij:    Facebook Twitter Google+