Youtube

        Zazwyczaj naszą naukę fotografii zaczynamy (a przynajmniej powinniśmy zaczynać) od przeczytania instrukcji obsługi. W wielu doskonale wytłumaczone są różne jej aspekty i jakiś początek mamy. Ale instrukcja obsługi to nie wszystko. Po jej przeczytaniu nie załapiemy nawet podstaw, a bez podstaw prawdopodobnie nie załapiemy nawet do końca jak obsłużyć nasz aparat. Trzeba naszą przygodę zacząć inaczej. I tu z pomocą przychodzi internet, który w bardzo dogłębny i sposób jest w stanie nas nauczyć podstaw i "liznąć" temat od niemal każdej strony. Przy współpracy internetu, nas i aparatu możemy tajemną wiedzę podstawowej szkoły fotografii ogarnąć bardzo szybko.
        Obecnie niemal każda możliwa strona o fotografii, czy każdy dowolny blog zawiera podstawy. Czyli temat mamy wałkowany dosłownie przez wszystkich jak jakąś mantrę. ISO, przysłona, czas migawki... świetnie. Gdzie nie zajrzymy tam możemy zaczerpnąć wiedzy. Potem wystarczy wziąć do ręki aparat, i pobawić się każdym z tych parametrów, aby załapać co będzie inaczej, jeśli przestawimy to, a co się zmieni, gdy przestawimy coś innego. To fantastyczna zabawa. Serio. Sam od czasu do czasu lubię sobie takie rzeczy jeszcze raz przypomnieć i ogarnąć. Poczytam sobie o tym jaki aparat wybrać, co to jest ISO iid. Od tak, dla utrwalenia utrwalonego. Ale głównie ze względu na zabawę oraz często weryfikację własnej wiedzy. A może akurat w tym czy tym aspekcie coś się zmieniło? Cóż, fotografia to dynamiczny rynek, który ciągle się rozwija i to co było w poradnikach sprzed 5-6 lat dzisiaj może być już nieaktualne.
        Oczywiście podstawy to nie wszystko. Trójkąt ekspozycji, podział kadru... to jesteśmy z pomocą internetu ogarnąć w ciągu kilku dni. Dalej przychodzi czas na naukę trochę szerszą. Dochodzi nam balans bieli, dochodzi nam obsługa błysku... Gdy to ogarniemy to nie będzie jeszcze koniec nauki fotografii. I nie, edycja zdjęć to nie jest część fotografii. Bardzo fajnie wyjaśnił to nijaki Wysoki Niski z videobloga "poradnik fotograficzny Zapytaj Fotografa" (link do filmu tutaj).
         No właśnie, nauka nauką, ale fotografia składa się z tysiąca różnych innych rzeczy. Wiele osób doskonale to opisuje, ale jako społeczeństwo internetu nie przepadami za tekstami dłuższymi niż kilka linijek (prawdopodobnie do tego momentu nikt już nie dotarł). Wiedzą o tym wszyscy i dlatego niektórzy poznali platformę youtube.com i rozpoczęli tworzenie videoblogów, również tych o fotografii. Poniżej przedstawię więc wam kilka moich ulubionych videoblogów, które śledzę od lat i które dużo wnoszą w moją fotografię.

FotokursyTV

Oczywiście wszystko zaczęło się od pewnego Pawła Syriusa i jego strony FotokursyTV. Chodząc po różnych forach można spotkać bardzo wiele osób, którzy właśnie od niego zaczynali. Bardo ogólnie nielubiany, ale znany. Niestety bardzo zadufany w sobie i nie słuchający innych. Na początku było fajnie. Szło w dobrą stronę, rozwijał swoje kanały, tworzył grupy na różnych stronach... Ale w pewnym momencie coś poszło nie tak. Próbował na tym zarabiać i w końcu za wszystko kazał sobie płacić. Potem zaczynał użytkowników traktować zupełnie niepoważnie. W końcu został zjedzony i zniknął obrażony na wszystkich. Dlatego obecnie, choć gdzieś krążą jego filmy jeszcze po necie, to są to materiały sprzed kilku lat. Nie spotkamy go już nigdzie. Strona jest zamknięta, z jego kanału na YT zniknęły wszystkie filmy. Bardzo dużo osób od niego zaczynało, ale stało się jak się stało. W sumie nic dziwnego. Przy okazji zaznaczę, że grupa, która kiedyś stworzył na G+ trzyma się dzielnie po dziś dzień i ma nawet swoją grupę na FB (nazywa się FotoSubiektywni i liczy obecnie 313 osób w tym ja).

poradnik fotograficzny Zapytaj Fotografa

To kanał pewnego Mateusza Wysockiego zajmującego się fotografią zawodowo. Postanowił również swoją wiedzę przekazać ludziom. I zrobił to bardzo dobrze. Obecnie jego grupa na FB liczy około 29 tyś osób a kanał na YT subskrybuje około 12 tyś. Człowiek jest na YT od 2015 roku i w z zasadzie każdy jego materiał jest godny uwagi. Zajmuje się on fotografią kompleksowo od podstaw, aż po dość zaawansowane rzeczy, na wszelkich rzeczach około-fotograficznych kończąc. Z jego filmów dowiemy się nie tylko jak dobrać parametry aparatu, ale również jak wykonać konkretną sesję, zobaczymy jak się pracuje w różnych warunkach, posłuchamy wywiadów ze znanymi postaciami świata fotografii, weżniemy udział w różnych wystawach, będziemy mogli podjąć stawiane wyzwania. Oglądając filmy od razu widać, że mocno się on przykłada do swojej pracy, swojego kanału i swojej grupy.
        Ku mojemu niezadowoleniu obecnie kanał bardzo zdominowały  kilkugodzinne "lajfy" oraz wywiady. Ale od czasu do czasu wstawi on kilkuminutowy jeszcze filmik ja za starych dobrych czasów.
        niestety grupę jego na FB opuściłem. Zrobił się tam trochę śmietnik. Po prostu po kolejnym pytaniu "co kupić" nie wytrzymałem i opuściłem grupę.Ale na temat grup na FB zrobię osobny materiał.

Link do kanału -> poradnik fotograficzny Zapytaj Fotografa

Szklane oko Ikaniewicza

To bardzo przyjemny kanał na którym co prawda nie znajdziemy informacji na temat podstaw, ale za to wiele przydatnych informacji na różne inne tematy. Obecnie liczący sobie 3,8tyś obserwujących kanał wyjaśni doskonale dlaczego do fotografii ślubnej wystarczy prosty aparat, jakiś podstawowy obiektyw i lampa za 200zł, dlaczego to właśnie ty powinieneś wziąć to zlecenie, chodziaż nigdy tego nie robiłeś, czemu fotografia ślubna to dno, czy na prawdę potrzebny jest sprzęt za parę tyś itd. Innymi słowy bardzo podbudowujący własne fotograficzne ego kanał. I lubię pooglądać jego filmy gdy dopada mnie jakaś deprecha fotograficzna, gdy ogarnia mnie przerażenie, że czemuś nie podołam, albo zwyczajnie aby dowiedzieć się jak koleś, który ledwo ogarniał fotografię zrobił mega sesję braciom Figo Fagot które znalazło się na wszystkich bilbordach i na okładce ich płyty. No i że użył do tego jakiegoś gównianego obiektywu, a nie sprzętu za równowartość nowego myśliwca. Warto, bo można na prawdę podbudować swoje poczucie wartości. A przy okazji się pośmiać, bo filmy są robione dość luźnym językiem bez jakich skomplikowanych pojęć. W zasadzie to można go polecić każdemu kto ma jakieś hobby i niekoniecznie fotograficzne. Nawet jeśli nie interesujesz się fotografią to znajdziesz tam coś dla siebie.

Link do kanału -> Szklane oko Ikaniewicza

FotoBlysk.com

 Prowadzony przez Michała Kulę kanał zawiera bardzo dużo praktycznych porad fotograficznych. W zasadzie znajdziemy na nim wszystko od podstaw, aż po bardzo zaawansowane projekty. Dowiemy się jak nie wydać fortuny na sprzęt, aby skompletować konkretny zestaw do konkretnego zastosowania, jak rozmawiać z modelką/modelem, jak tworzyć kreatywne oświetlenie, porównamy różnice między modyfikatorami światła, zobaczymy co można osiągnąć obróbką i czy potrzebujemy do tego na pewno drogiego komputera z drogim oprogramowaniem.
Wszystkie przedstawione zagadnienia poparte są przykładami oraz porównywane między sobą. A jak ktoś nie lubi słuchać, Michał prowadzi odpowiednik videobloga w formie pisemnej (link tutaj). Na jego blogah możemy nie tylko zacząć przygodę z fotografią, ogarnąć wszelkie podstawy, ale również nauczyć się bardziej zaawansowanych pojęć oraz rzeczy prowadzących rozwój. A wszystko to pokazane dokładnie na przykładach w których możemy to wykorzystać. Generalnie pokazane jest wszystko od kuchni. Każda sesja przedstawia sposób rozmieszczenia klucza oświetleniowego, pokazane są użyte parametry, modyfikatory itd, wszystko dopełnione opowiadaniem dlaczego tak zostało to zrobione i dlaczego użyto właśnie tych lamp, modyfikatorów, parametrów itd.

Link do kanału -> FotoBłysk.com

Popularne posty z tego bloga

Mir 1b 37mm f2,8

Jupiter 37A

Porst Weitwinkel 35mm f2,8